Kıbrıs, tüp bebek merkezlerinin oldukça fazla olduğu ve tüp bebek tedavisi üzerine yapılan araştırmaların oldukça yoğun devam ettiği bir ülkedir.

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi son yıllarda diğer tüp merkezlerini geride bırakmış ve ön plana gelmiştir. Bununla beraber uluslar arası hizmet vermeye başlamıştır.

Tüm dünyadan insanlar tüp bebek tedavisi görmek için Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’ni tercih etmişlerdir. Jin. Opr. Dr. Mürüde ÇAKARTAŞ DAĞDELEN son yaptığı röportajda, özellikle yumurta donasyonu ve sperm donasyonu uygulamaları için gelen ve çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin, çevre ülkelerden gelerek merkezlerini tercih ettiğini belirtmiştir. Mürüde hanım, bunun en büyük sebebi olarak diğer ülkelerde tüp bebek tedavisine gereken önemin verilmemesini ve araştırmalar için gerekli ödeneğin sağlanmamasını görüyor.

Yumurta donasyonu başka bir bayandan alınan sağlıklı yumurtanın hamile kalmak isteyen bayana aktarılması sürecidir. Yumurta ve sperm donasyonu, ebeveynlere çocuklarının cinsiyetlerini seçme şansı tanır. Bu ileri tıp kimi ülkelere oldukça etik dışı gelir ve bu sebeple uygulamayı ülkelerinde yasaklamışlardır.

Kıbrıs’taki tüp bebek merkezlerinde modern tıbbın sunduğu son teknoloji kullanılarak birçok tedavi uygulanmaktadır. Bunları tüp bebek tedavisi, cinsiyet seçimi (cinsiyet belirleme), yumurta nakli (yumurta donasyonu), sperm nakli (sperm donasyonu)Devamı...

Hemen Ara